• DOLAR
  6,7878
  %0,25
 • EURO
  7,4292
  %0,62
 • ALTIN
  375,78
  %0,72
 • BIST
  8,5187
  %0,63
Yeni Evlenecekler İçin Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yeni Evlenecekler İçin Mutfak Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

2018 Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak, hanımların günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri hanımlar için evin en önemli yeri diyebiliriz. Mutfak dekorasyonu ve aydınlatma hem göz zevki hem de mutfaktan en iyi şekilde faydalanmak için önemlidir. Mutfak aydınlatması seçilirken aydınlanmanın doğru planlanması ve seçilmesi önemlidir. Aydınlama seçilirken mutfağın nasıl kullanılacağı gün ışığından ne kadar faydalanılabileceği mutfaktaki pencere sayısı ve büyüklüğü dikkate alınmalıdır. Mutfakta kullanılan eşyaların renk ve dokusu ışığın etkisini değiştirebilir. Açık renkler ışığı yansıtırken koyu renkler ışığı içine çeker. Mutfak aydınlatılmasının doğru seçilmesi mekanın kullanımın kolaylaştırır ve ekstra aydınlatma maliyetinden kurtarır. Mutfaktaki genel aydınlatmanın genelde beyaz renkte olması gerekir. Çünkü beyaz aydınlatma mutfakta yemek pişirilirken, doğrama, karıştırma yapılırken ya da tarif okunurken ışığın net olması gerekir. Loş ya da yetersiz ışık tüm bunları kısıtlayabilir. Tezgah üstünde ve yemek pişirime alanında lazım olan aydınlatma düzeyi aynıdır. Tezgah üstüne hiç bir zaman gölge düşmemeli ışık her zaman bu alanı kullanan kişinin önünde olmalıdır. Yıkama, hazırlama ve pişirme alanlarının aydınlatılmasında şerit şeklinde floresan kullanılabilir.

Floresan aydınlatmalar üst dolapların ya da rafların alt kısımlarına monte edilebilir. Yine bu alanlarda düşük voltajlı halojen lambalarda kullanılabilir. Halojen lambalar küçük oldukları için dolap altlarına yarı ya da tam olarak gömülebildikleri için daha estetik görünürler. Mutfaktaki aydınlatmanın gömme ya da yarı gömme olması kirlenmesinin ve yağlanmasının daha az olmasını sağlar.
Mutfak için tül ve perde seçiminde koyu renk tül ve perdelerden kaçınılmalı daha çok ışığı yansıtan açık renkler kullanılmalıdır. Tül ve perdenin renk seçimin de mutfağın küçük ya da büyük olması fark etmez. Açık renk tül ve güneşlikler mutfağın daha aydınlık ve geniş görünmesini sağlar. Mutfaklarda yağ, buhar ve toz temizliği zor bir durumdur. Bu nedenle taşlı, kumaş kaplı, girintili çıkıntılı, aydınlatma ürünleri yerine temizliği kolay düz cam aydınlatma ürünleri kullanılmalıdır. Mutfakta depo olarak kullanılan alanlarda aydınlatma dolap içerisine yapılacak aydınlatma kapaklar açılınca otomatik olarak yanacak aydınlatma aparatları kullanılmalıdır. Tüm bunlardan öce elektrik tesisatının kontrol edilmesi aydınlatma için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2020-02-29 22:43:41
merhaba uzaylı biz dostuz: fiyatı ne kadar
2018-01-08 20:41:08
merhaba uzaylı biz dostuz: kaç tl'dir
2018-01-08 20:37:56
merhaba uzaylı biz dostuz: kaç tl'dir
2018-01-08 20:36:58
merhaba uzaylı biz dostuz: fiyatı ne kadar ?
2018-01-08 20:23:09